791 333 706

Leczenie ortodontyczne

Początki leczenia ortodontycznego

aparaty ortodontyczne rzeszówLeczenie ortodontyczne ma na celu prawidłowe ustawienie zębów w łukach zębowych oraz skorygowanie ewentualnych wad zgryzu. Można je podjąć w każdym wieku, ponieważ współczesna ortodoncja daje możliwość poprawienia ustawienia zębów nie tylko dzieciom, ale również osobom dorosłym. Trzeba jednak pamiętać, że korygowanie wad u dorosłych może trwać dłużej niż w przypadku dzieci, ponieważ ich kości są bardziej uwapnione, przez co trudniej jest na nie wpływać za pomocą siły nacisku. Z tego względu dorosłym zakłada się przede wszystkim aparaty stałe.

Zanim rozpoczniemy leczenie ortodontyczne należy wyleczyć wszystkie ubytki. Przed założeniem aparatu, zęby muszą być zdrowe, bez próchnicy, osadu czy kamienia nazębnego. Jest to bardzo ważne, ponieważ po założeniu aparatu stomatolog ma ograniczony dostęp do niektórych przestrzeni i powierzchni zębowych.

Na początku każdego leczenia ortodonta prowadzi szereg czynności diagnostycznych. Sprawdza stan uzębienia pacjenta, a w razie konieczności jeszcze leczy zęby i oczyszcza je z kamienia. Zleca również wykonanie odlewów uzębienia i zdjęć RTG. Mając wszystkie wyniki przygotowuje plan leczenia, w obręb którego wchodzą: wybór aparatu i koszty poszczególnych elementów oraz całkowitego leczenia, który zależy od danego aparatu, rodzaju zamków czy stopnia zaawansowania wady.

Rodzaje aparatów na zęby

aparaty ortodntyczne rzeszówW trakcie leczenia najczęściej stosuje się ruchome aparaty na zęby (w przypadku dzieci, które nie mają jeszcze wszystkich zębów stałych, tylko tzw. uzębienie mieszane) oraz aparaty stałe, przyklejane do zębów i stosowane głównie u młodzieży i osób dorosłych. Leczenie może trwać nawet kilka lat i wymaga od pacjenta ścisłej współpracy z lekarzem, stosowania się do jego zaleceń, wytrwałości, systematyczności oraz cierpliwości. Noszenie aparatu to również kontrola diety – należy unikać pokarmów twardych, słodkich kleistych, gum do żucia oraz napojów gazowanych. Czas korygowania wad zgryzu czy ustawienia zębów zależy od stopnia utrwalenia wady i wieku pacjenta. Najczęściej, zwłaszcza w przypadku aparatów stałych, trwa około dwóch lat.

Leczenie ortodontyczne obejmuje również wizyty kontrolne, podczas których ortodonta sprawdza postępy w leczeniu i wymienia ligatury lub aparat (w przypadku aparatów ruchomych). Po zakończeniu leczenia pacjent otrzymuje tzw. aparat retencyjny, który ma za zadanie utrzymanie osiągniętego efektu i zapobieganie nawrotowi wady.