791 333 706

Aparat na zęby

Rodzaje aparatów na zęby

Aparat ortodontyczny służy do przywracania właściwego, fizjologicznego zwarcia między szczęką a żuchwą, wyrównywaniu i właściwym ustawianiu zębów w łukach zębowych oraz leczeniu wad zgryzu. Istnieją aparaty ruchome oraz stałe, które stosuje się odpowiednio do wady pacjenta. Ponieważ następuje ciągły rozwój dziedziny medycyny, jaką jest ortodoncja, pacjenci mają obecnie szereg możliwości leczenia wad zgryzu. Najczęściej, korekty wad zgryzu dokonuje się za pomocą aparatów na zęby. Najpopularniejszymi rodzajami aparatów są: ruchome, stałe i lingwalne.

Ruchome aparaty na zęby

Aparaty ruchome są przeznaczone dla dzieci, które są w trakcie wymiany uzębienia i nie mają jeszcze wszystkich stałych zębów (między 4 a 12 rokiem życia). Zbudowane są one z akrylowej płytki, klamer i łuków z drutu dopasowanych do zębów. Pacjenci powinni nosić go przez około kilkanaście godzin na dobę, co wymaga dużej systematyczności oraz obowiązkowości. Leczenie takim aparatem może potrwać nawet kilka lat.

Stałe aparaty na zęby

stały aparat na zęby rzeszówAparaty stałe zaleca się młodzieży oraz osobom dorosłym, które mają już wszystkie zęby stałe. Taki aparat jest zakładany przez ortodontę i tylko przez niego może zostać zdjęty (w przypadku aparatu ruchomego pacjent sam może bez problemu go zdjąć). Pozwala on na korygowanie nie tylko ułożenia zębów, ale również poważniejszych wad zgryzu. Zbudowany jest z zamków i pierścieni, które zostają przymocowane do szkliwa zębów za pomocą specjalnego kleju. Do nich, za pomocą ligatur (tzw. gumeczek), doczepiany jest sprężysty drut, który wywiera na zęby określoną, stałą siłę. Długość noszenia aparatu stałego zależy od wady zgryzu, ale najczęściej jest to okres około dwóch lat. Leczenie dorosłych czasami może potrwać dłużej, ponieważ ich kości są bardzie uwapnione, co utrudnia ich przesuwanie.

Lingwalne aparaty ortodontyczne

Aparaty lingwalne są bardzo dyskretna formą leczenia. Przykleja się je po wewnętrznej stronie języka, przez co są zupełnie niewidoczne.

Proste zęby oraz prawidłowy zgryz to nie tylko ładny uśmiech. To przede wszystkim zdrowe zęby, większa pewność siebie, komfort żucia oraz niwelowanie takich problemów, jak na przykład wady wymowy. Poza tym, proste zęby są mniej narażone na  próchnicę czy choroby przyzębia, co sprawia że jeśli będą zdrowsze, będą nam dłużej służyć.