791 333 706

Wady zgryzu

Czym są wady zgryzu

Wady zgryzu to wszelkie dysfunkcje w budowie zębów, ich wzajemnym położeniu oraz nieprawidłowa budowa i ułożenie łuków zębowych.

Wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Nieprawidłowe ułożenie zębów to większa podatność na próchnicę, choroby przyzębia, natomiast wady w obrębie łuków zębowych mogą doprowadzić do kłopotów ze stawem skroniowo-żuchwowym, z mechaniką żucia i komfortem jedzenia. Tak więc wszelkie nieprawidłowości związane ze zgryzem to nie tylko problem estetyczny lecz także zdrowotny.

Wady nabyte i wrodzone

Wady zgryzu możemy podzielić na nabyte i wrodzone. Wady wrodzone powstały w okresie płodowym życia, w pierwszej fazie ciąży. Są one skutkiem negatywnego oddziaływania czynników środowiskowych na organizm matki dziecka. Czynnikiem wrodzonym może być również skłonność genetyczna do wady zgryzu, Jedna stanowi ona niewielki odsetek wad zgryzu. Większość z nich jest wadami nabytymi, czyli powstałymi w czasie pierwszych lat życia, w wyniku negatywnych nawyków. Przede wszystkim należą do nich: ssanie palca, długie karmienie butelką, brak karmienia piersią czy oddychanie przez usta.

Najczęstszymi wadami będącymi skutkiem ssania palca czy długiego karmienia butelką są: przesunięcie lub brak dolnych zębów, zgryz otwarty lub krzyżowy, wysuniecie zębów przednich.

Rodzaje wad zgryzu

Ze względu na ustawienie zębów górnych względem dolnych rozpoznaje się następujące wady:

a) Zgryz otwarty –między zębami górnymi a dolnymi możemy dostrzec prześwit, czyli zęby górne nie kontaktują się z zębami dolnymi. Wydłuża się dolny odcinek twarzy.

b) Zgryz głęboki –zęby górne zakrywają zęby dolne powyżej normy np. w odcinku przednim zęby górne zakrywają powyżej 2/3 wysokości zębów dolnych.

c) Tyłozgryz –zęby górne znajdują się znacznie przed zębami dolnymi. Stanowi on około 70% wszystkich wad. Temu ustawieniu żuchwy lub dolnego łuku zębowego towarzyszy wychylenie siekaczy górnych, czyli protruzja lub przechylenie siekaczy – retruzja.

d) Przodozgryz  – zęby przednie dolne znajdują się przed zębami górnymi. Wada ta przejawia się w rysach twarzy wysunięciem wargi dolnej.

e) Zgryz krzyżowy  – zgryz, w którym którykolwiek z zębów dolnych jest położony na zewnątrz w stosunku do zębów górnych.

Wszystkie wady zgryzu powinny zostać jak najwcześniej rozpoznane, tak by podjęte leczenia mogło szybko przynieść efekty i by nie doszło do problemów ze stanem uzębienia.

Jeśli nie jesteś pewien, jaką masz wadę zgryzu, szukasz pomocy u ortodonty – zapraszamy do kontaktu. umów się na konsultacje w gabinecie ortodontycznym w Rzeszowie i sprawdź stan swojego uzębienia. Zadbaj o swój uśmiech, bez względu na wiek!