791 333 706

wyciągi ortodontyczne do czego służą

Wyciągi ortodontyczne do czego służą?

Czym są wyciągi ortodontyczne?


Aparat ortodontyczny składa się z metalowych zamków i łuków, a jego dopełnieniem są elastyczne ligatury, czyli kolorowe gumki. Niektórzy Pacjenci oprócz tych elementów w aparacie posiadają jeszcze metalowe pierścienie lub wyciągi ortodontyczne. Z czego są wykonane i jaki jest cel ich noszenia? Wyciągi ortodontyczne są to również elastyczne gumki zakładane na zamki aparatu, są one jednak innych rozmiarów i zaczepia się je pomiędzy górnym i dolnym łukiem zębowym. Zadaniem wyciągów ortodontycznych jest dopasowanie do siebie górnego i dolnego łuku oraz wprowadzania zębów do łuku.

Rodzaje wyciągów ortodontycznych


Wyciągi ortodontyczne mogą być wewnątrzustne i zewnątrzustne.

Elastyczne wyciągi ortodontyczne wewnątrzustne są to różnego rozmiaru lateksowe gumki, które zaczepia się na specjalne haczyki zamontowane na zamkach aparatu. Wyciągi ortodontyczne wewnątrzustne zakłada się zawsze pomiędzy górnym, a dolnym łukiem zębowym i wykonuje to Pacjent kilka razy dziennie po przeszkoleniu przez lekarza i według jego zaleceń. Początkowo noszenie wyciągów ortodontycznych wewnątrzustnych może być bolesne i mało komfortowe, jednak z czasem zęby przyzwyczajają się do działających na nie sił. Celem noszenia wyciągów ortodontycznych wewnątrzustnych jest dopasowanie do siebie zgryzu, czyli górnego i dolnego łuku zębowego. Aparat ortodontyczny prostuje zęby, nie prostuje jednak nierówności zgryzu, w tym pomagają więc wyciągi. Przy pomocy wyciągów wewnątrzustnych można także wprowadzić do łuku wysunięty ząb.

Wyciągi ortodontyczne zewnątrzustne dzielą się na dwa rodzaje i są uznawane za odrębne aparaty ortodontyczne:

  • headgear, inaczej nazywany wyciągiem karkowym. Aparat ten ma dość specyficzną budowę i jest stosowany do cofania szczęki i dystalizacji oraz stabilizacji zębów trzonowych,
  • maska Delaire’a – aparat o równie specyficznej budowie jak headgear, służy do doprzedniego przemieszczania zębów górnych i pobudzania doprzedniego wzrostu szczęki u dzieci.

Efekty noszenia wyciągów ortodontycznych


Przede wszystkim poprawiają warunki zgryzowe Pacjenta. Należy pamiętać, że aparat ortodontyczny prostuje i układa zęby w łuku, jednak bardzo ważne jest także dopasowanie łuków zębowych do siebie. Tylko całkowite wyeliminowanie wady zgryzu skutkuje prawidłowym i długotrwałym efektem leczenia ortodontycznego. Wyciągi zewnątrzustne, zazwyczaj stosowane u dzieci korygują wady zgryzu takie jak przodozgryz lub tyłozgryz.

admin